“Takie będą Rzeczpospolite jakie ich młodzieży chowanie”.

Jan Zamoyski – jeden z najbardziej zasłużonych działaczy Komisji Edukacji Narodowej. Komisja Edukacji Narodowej została powołana w 1773 roku i uznawana jako pierwsze ministerstwo oświaty w Europie. Stworzyła podwaliny pod nowoczesny system szkolny, sprawną administrację, unowocześnione programy nauczania, wytyczyła jasne cele wychowania, wprowadziła metody kształcenia oparte na doświadczeniu i racjonalnym ujmowaniu zjawisk.

W ramach przygotowań od otwarcia nowych obiektów szkolnych przeprowadzono plebiscyt na imię szkoły. Społeczność szkolna na swojego patrona wybrała Komisję Edukacji Narodowej. Należy nadmienić, że ówczesne władze polityczne przez wiele miesięcy nie wyrażały zgody na proponowane imię. Tylko takt, umiejętności dyplomatyczne i racjonalna argumentacja pani Dyrektor I zespołu nauczycielskiego wpłynęły na realizację pomysłu.

Czasy współczesne pokazują, że decyzja ta miała niemal wizjonerski charakter. Hasła przedstawicieli polskiego oświecenia skupionych wokół Stanisława Augusta Poniatowskiego mają wartości ponadczasowe. Od 30 lat szkoła nasza z dumą święci 14 października jako dzień Patrona Szkoły, tym bardziej, że data ta w prawie oświatowym jest Dniem Edukacji Narodowej, świętem pracowników oświaty.