W dniach 17‑19 kwietnia 2024 na terenie Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Szczecinku odbyła się 8. edycja wydarzenia “W i Poza Ekranem”. Wydarzenie głównie bazowało na turnieju drużynowej gry video o nazwie “League of Legends”, w którym brało udział 16 drużyn 5‑osobowych. W tym samym czasie na terenie szkoły, w innych salach udostępnionych na czas WiPE’a odbywały się poboczne mini‑turnieje z takich gier jak: “League of Legends:Teamfight Tactics”, “Counter‑Strike : Global Offensive”, “FIFA23”, “Valorant” oraz “Mortal Combat 11”.

Podczas całego wydarzenia na terenie szkoły dostępne było 6 sal, w których goście mogli grać we wszelakie gry i dopingować swoich znajomych. Do użytku były 4 konsole, 16 komputerów oraz sala z wirtualną rzeczywistością. Każdy z gości wchodzący na teren wydarzenia otrzymywał plakietkę z osobistym kodem QR przypisanym do jego imienia w bazie danych, a poszczególne wejścia były rejestrowane i zliczane za pomocą bramki połączonej z aplikacją wykonaną przez uczniów. W trakcie trzech dni turnieju zarejestrowano ok. 2500 unikatowych wejść. Mecze oraz przemówienia transmitowane były na oficjalnej platformie streamingowej “Twitch”, na której widzowie mogli oglądać online zmagania zawodników głównej gry. Transmisja realizowana była przez zespół pięciu niezależnych kamer, sterowanych przez operatora z pomieszczenia realizatorskiego. Tam również przebywali komentatorzy. Relacja wynikowa każdego meczu dostępna była również na portalach społecznościowych organizacji “W i Poza Ekranem”.

Wszystkie zespoły finałowe, oraz finaliści miniturniejów otrzymali nagrody. Drużyna zajmująca drugie miejsce w turnieju głównym otrzymała klawiatury, gadżety sponsorów WiPE’a, bon zniżkowy do pizzerii oraz dyplomy udziału w turnieju. Zwycięzcy turnieju “W i Poza Ekranem” jako nagrody materialne otrzymała monitory, gadżety, bon zniżkowy oraz dyplomy. Zostali oni posiadaczami symbolu zwycięstwa, czyli pucharu 8. edycji “W i Poza Ekranem”.

Turniej W i Poza Ekranem jest największą impreza tego typu w województwie Zachodniopomorskim.